Choď na obsah Choď na menu
 


 

Dostihy

jazdectvo: 
    V pretekoch dostihových koní sa preveruje ich rýchlosť v cvale alebo kluse, prípadne schopnosť prekonávať prekážky v tomto tempe.
    Prvé zmienky o konských dostihoch pochádzajú z Veľkej Británie, z Londýna roku 1074. Do 16. storočia boli dostihy považované iba za zábavku šľachty. Prvé oficiálne dostihy sa organizovali v Anglicku už v 17. storočí, pôvodne slúžili ako skúšky výkonnosti pre plemeno anglického plnokrvníka. Tieto podujatia sa časom zdokonaľovali a vzrástla ich popularita medzi širokou verejnosťou. Stalo sa z nich športové podujatie a spoločenská akcia. Dnes je možné navštíviť viacero druhov dostihov, z ktorých niektoré si zachovali význam výkonnostnej skúšky (zúčastňujú sa ich plemená – anglický plnokrvník, anglický polokrvník, arabský kôň a klusák), no mnohé z nich majú čisto športový charakter.
    Dostihy sa rozdeľujú na:
    1. cvalové dostihy:
    - rovinné
    - prekážkové (cez prútené prekážky, steeple-chase, steeple-chase cross-country)
    - výkonnostné
    - chovateľské
    - handicap
    - dostihy koní na predaj
    - propagačné
    
    2. klusácke dostihy
    Ešte pred samotným začiatkom pretekov je každý jazdec povinný zvážiť sa spolu so svojím sedlom, čím sa stanoví hmotnostné zaťaženie koňa. Nasedlaný kôň je pred štartom privedený do paddocku (stanovisko na nasadanie jazdcov) odkiaľ všetci účastníci spoločne odídu na dráhu, kde pred divákmi a rozhodcami musia predviesť tzv. skúšobný cval (ak ide o prekážkový dostih, treba predviesť i skúšobný skok cez prekážku). Postupne sa jazdci odoberú na miesto štartu. Od okamihu štartu sa meria čas. Počas preteku je zakázané bočenie, tiesnenie, narážanie či križovanie iného koňa. Okrem toho , počas klusáckych dostihov je účastník diskvalifikovaný ak kôň ide nečistými chodmi (napr. trojtakt, mimochod), ak pričasto cvála alebo ak precvála cieľovou čiarou. Diskvalifikovaný je tiež súťažiaci ktorý v okamihu dosiahnutia cieľa prvým jazdcom ešte nedosiahol tzv. dištančný medzník. Za víťaza sa považuje kôň ktorý sa prvý dotkne nosom pomyselnej cieľovej čiary a následne prejde cieľom i celým telom. Poradie ostatných koní sa určuje rovnako. Pri nejasnostiach ohľadom umiestnenia koní slúži ako pomôcka cieľová fotografia príp. videozáznam, resp. môže dôjsť k rovnakému umiestneniu viacerých koní. Ihneď po skončení dostihu je každý jazdec povinný sa bezodkladne odvážiť spolu so sedlom v ktorom dostih zajazdil.
Jedny z najprestížnejších dostihových podujatí sú britské klasické dostihy pre trojročiaky. Pozostávajú z 3 súťaží: St. Leger (ktoré sa usporadúvajú v Donchestri a New Markete), Derby a Oaks (oba v Epsome). Najvyššou métou dostihového športu je získať tzv. Triple Crown (Trojkorunu), čiže zvíťaziť vo všetkých troch spomínaných dostihoch.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.