Choď na obsah Choď na menu
 


Zuby

Kone majú neobyčajne silné, veľké zuby, oveľa väčšie s porovnaním s ľudskými, ich prirodzená i domestikovaná strava je tuhá a vyžaduje účinné žuvanie, aby sa dozdrvila a premiešaka s tráviecimi šťavami, ktoré rozložia potravu tak, aby ju kôň mohol stráviť.

Horná čelusť je širšia ako dolná, takže pri žuvaní sa zuby zošmikujú. Vonkajšie hrany horných zubov a vnútorné hrany dolných zubov sa môžu zaostriť a zarezávať sa do líc a jazyka.

 

Konské kopytá majú neobyčajne zložitú stavbu, sú veľmi citlivé na námahu tlak a sú vynikajúco zásobované krvou a vybavené nervami. Keď sa noha zaťaží, kopyto sa sploští a mierne rozšíri, stláčajuc citlivé tkanivá a krvné riečište medzi rohovinovou stenou kopyta a jeho kostným podkladom.

Rohovuna kopyta rastie počas celého života koňa, ale na tvrdých cestách sa nadmerne opotrebuva. Kone sa podkúvajú železními podkovami, ktoré chránia kopyto, ale súčasne zabraňujú jeho prirodzenému obdieraniu. Preto podkúvač prv než nasadí nové podkovy, musí nadbytočnú rohovinu odstrániť. Jestvujúca rohovina sa nadá zlepšiť, ale novorastúca sa dá skvalitniťpríprevkami obsahujúci metionín, biotín a inými látkami. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.