Choď na obsah Choď na menu
 


Seno

Základom každého kŕmneho programu je "zmes", ktorá obsahuje minimálne 18% vlákniny, má relatívne nízku výživnú energiu a skladá sa z rastlinných lístkov a stoniek. Je to najprirodzenejšie krmivo. Má dostatočný objem pre správnu látkovú výmenu, stimuluje svalový tonus a aktivitu tráviaceho traktu. Kone, ktoré takúto zmes nedostávajú sú náchylnejšie na koliky a vyvíjajú sa u nich častejšie stajňové zlozvyky (nudia sa, pretože nemajú čo žuť).

Najčastejšie sa kŕmi klasickým senom, ktoré obsahuje 28 - 38% hrubej vlákniny a jeho výživná energia je 1,98 - 2,42 Mcal na kg. Obilniny obsahujú 2 - 12% hrubej vlákniny a výživná energia je 3,3 - 3,74 Mcal/kg. Seno je bohaté aj na vápnik, ale na druhej strane má málo fosforu. U jadrových krmív to býva zasa naopak. Seno obsahuje aj vitamíny (A, E, K, pokiaľ bolo sušené na slnku aj D) a draslík. Obsah vitamínov však s vekom sena klesá, preto je veľmi dôležitá jarná pastva. V sene sa nachádzajú aj bielkoviny, ich obsah je však rôzny. Leguminózne sená môžu obsahovať viac ako 20% hrubého proteínu, trávnaté sená obsahujú 11 - 14% bielkovín, toto množstvo však môže klesnúť až na 4%. Množstvo bielkovín v sene záleží predovšetkým od obdobia zberu. Ak sa kosí v období kvitnutia, seno bude mať dostatok bielkovín. V prípade kosenia v plnom kvete alebo po odkvitnutí, je množstvo bielkovín nižšie a nepokryje potreby dospelých koní.

Senáž

 

Kvalitná senáž  je pre kone ľahšie stráviteľná ako klasické seno, má dobré výživné hodnoty a tiež je vhodná pre kone s problémami dýchacích ciest. Má kyslo ale príjemne voňať, musí mať jednotnú zelenú alebo nahnedlú farbu, na hmat musí byť vlhká, ale nikdy nie mazľavá. Ak je tmavohnedá (akoby karamelizovaná), alebo je cítiť ako ohorená, znamená to, že sa v priebehu fermentácie príliš zahriala, čierne škvrny hovoria o hnití. Takáto senáž sa nesmie skrmovať. Všetko, čo nepríjemne alebo príliš ostro páchne, sa musí vyhodiť. Dôležité je sledovať aj plastikový obal. Chráni senáž pred nežiadúcimi mikroorganizmami, takže každý balík, v ktorom je aj najmenšia dierka, sa musí tiež zlikvidovať. Po otvorení balíka je nutné ho skŕmiť v priebehu niekoľkých dní, inak môže byť senáž škodlivá.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.