Choď na obsah Choď na menu
 


Drezúra

 

Chody drezúrneho koňa

 

KROK

 

Krok sa nenazýva najťažším chodom len tak. A to preto, že sa do ôsmich fáz pohybu veľmi ľahko vkradne chyba. A práve preto je krok často aj kameňom úrazu pri výcviku. V zápale práce a pri nácviku lekcií sa na správne jazdenie v kroku často pozabudne. Ten kto vyžaduje krok len po nasadnutí a a potom na koniec, sa nesmie diviť, že má potom drezúrnej úlohe problémy s uvoľneným krokom. K dennému tréningu by preto mali patriť krátke prestávky v kroku a taktiež časté prechádzky v kroku na dlhej oťaži. Jazdiť v kroku sa musí človek naučiť a vyžaduje to veľa disciplíny a citu. Krok má mať čistý takt, teda jasný štvortakt, naviac s priestornými, ďalekosiahlymi pohybmi vychádzajúcimi z pliec smerom dopredu, pričom zadné kopytá majú zreteľne presahovať stopy predných kopýt. Kmih v kroku neexistuje, pretože je vždy najmenej jedno kopyto na zemi. Chýba fáza vznosu, čo je predpoklad na rozvoj kmihu. Práve táto skutočnosť robí krok tak náročným, pretože "získať kmih" je u iných chodov s poruchami v takte možným opatrením.

 Krok -

 

KLUS

 

Inak je tomu v kluse. V tomto chode sa pohybujú vždy dva diagonálne páry končatín synchronizovane, to znamená , že sa odrážajú súčastne, sú súčastne vo vzduchu a zase súčastne dopadajú. Behom výmeny jedného páru s druhým, okrem toho dochádza k momentu voľného vznosu, čo je okamžik, keď sa zeme nedotýka ani jedna končatina. V optimálnom prípade pohyb koňa v kluse pripomína tikanie metronómu. Krok za krokom je rovnaký a umožňuje pravidelné napínanie a uvoľnenie celého svalstva. Poruchy v takte, čo môže byť nerovnaká dĺžka kroku predných, tak aj zadných končatín, rovnako ako drobné zakopnutia, alebo k štvortaktu , alebo trojtaktu, ktoré bránia pravidelnému napínaniu svalstva. Pohyb plynule neprechádza celým telom koňa, je zbrzdený, čo vedie k stuhnutiu svalstva a poruchy v takte sa zhoršia.

 Klus -

 

 

CVAL

Cval je obzvlášť chúlostivý pohyb. Cvalové skoky majú byť guľaté, smerovať hore a taktiež zaberať čo najviac priestoru. Pojem guľatý je doslovný. Keby sme na kopytá koňa pripevnili svietiace body, bolo by v tme vidieť, že končatiny pri dobrom cvale skutočne určitým spôsobom opisujú kruh. Čím je cval zhromaždenejší, tím je kruh guľatejší. U mladých nesprávne jazdených koní, ktoré optimálne nesú váhu na zadku, je oblúk kruhu skôr elipsovitý. Guľatý kruh vznikne len vtedy, keď je chrbát koňa vyklenutý. Ak je chrbát prevesený (u "rozpadnutého" koňa), začne kôň aj v tomto prípade kompenzovať nie práve optimálny pohyb. Cvalový skok vyzerá hranato, dochádza k posunu v takte. Miesto trojtaktu vzniká štvortakt, alebo dvojtakt v cvale, pričom prvý prípad je najčastejšia chyba. Viaceré chyby v takte , je jedno čím sú spôsobené, vedú k stuhnutiu svalstva a tým to všetko ešte zhoršujú. Začarovaný kruh ´, ktorý vôbec nemal vzniknúť, je potrebné čo najskôr prerušiť.

Cval -

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ta miska uplne dole ma pravdu

(kjhfg, 28. 8. 2010 20:09)

ta miska uplne dole ma podla mna pravdu!!!! :O toto nie je o drezure..ale ako som si precitala ceôy ten clanok o com je tak mate ho pekne napisany .... :) pacila sa mi!!! :) aspon som sda nieco dozvedela!!! :)

ahoj

(zuzu, 3. 2. 2010 17:20)

no ja mijulem koniky

drezura

(miska, 11. 1. 2010 14:56)

toto ze je drezura tak vam to hravbe