Choď na obsah Choď na menu
 


Plemená koní

 

American quarter-horse
Obrazek Quarter-horse je najstarším americkým plemenom. Vzniklo krížením arabských koní, dovezených španielmi do Ameriky, s anglickými plnokrvníkmi. Plemeno quarter-horse jednoznačne vynikalo v pretekoch rýchlosti na štvrť míle, z čoho vychádza aj pomenovanie tohto plemena (quarter = štvrť).
Kone Quarter-horse sú pre westernové jazdenie veľmi vhodné. Sú rýchle, obratné a sú prirodzene vyrovnané. Okrem toho sú všeobecne vysoko inteligentné, majú výborné povahové vlastnosti a sú temperamentné. Zdá sa, že sú dokonca schopné spolumyslieť s jazdcom, čo sa prejavuje hlavne pri práci s dobytkom. Táto prirodzená schopnosť pre predvídanie reakcií sa nazýva cow sense.

Quarter-horse je kompaktný kôň s dobre vyvinutým svalstvom hlavne na zadku a na vnútornej strane stehien. Jeho výška sa pohybuje medzi 1,45 m až 1,60 m.

 

Paint
Obrazek
Paint-horse je v podstate quarter-horse s nepravidelnými bielymi škvrnami na tele. Od painta je ale potrebné odlíšiť pinta Pinto je strakatý kôň akéhokoľvek iného plemena. U painta rozlišuejeme dva farebné typy - tobiano a overo. Sfarbenie typu tobiano sa vysktuje najčastejšie. Pri tomto type sú biele škvrny pravidelné, veľké a zasahujú aj chrbát koňa. U typu overo nesmerujú biele škvrny cez chrbát, ale väčšinou cez brucho šikmo smerom nahor. Biele škvrny sú nepravidelné a často plamienkovité. Kone paint-horse mávajú často jedno oko hnedé a druhé modré. U indiánov bol paint veľmi obľúbený pre prirodzené maskovanie. Naviac má paint krátky a nie príliš hustý chvost, ktorý sa behom lovu nezachytáva na tŕní a kríkoch. Výška appaloosy sa pohybuje medzi 150 a 160 cm.

Appaloosa
Obrazek Meno tohto plemena je odvodené z kraja, z ktorého pôvodne pochádza, t.j. z okolia rieky Palouse (na severe Spojených štátov). Farebným koňom chovaným indiánmi kmeňa Nez-Perse sa hovorilo palouse-horses. Dnešné kone appaloosa vznikli krížením palouse s quarter-horse. Stavba tela tohto plemena má mnoho rovnakých znakov ako quarter-horse, t.j. silne osvalená zadná časť, kratšia hlava s mohutnými čeľusťami, nie príliš dlhé končatiny a ušľachtilý krk. Tieto kone sú veľmi vytrvalé, nenáročné a kľudné.
Podľa sfarbenia rozlišujeme nasledovné typy:
  • leopard - biela koža s tmavými škvrnami po celom tele
  • few-spot - celý biely, iba s niekoľkými tmavými škvrnami
  • snowflake - snehová vločka - tmavá koža so svetlými škvrnami po celom tele
  • blanket - tmavý kôň s bielym "plášťom" na zadku so škvrnami alebo bez nich
  • roan - prekvitnutý (chlpy sú prevažne tmavé a prkvitnuté bielymi chlpmi, s plášťom alebo bez plášťa na zadku
Ďalšími nápadnými znakmi sú napríklad škvrnitá koža okolo očí a huby, ďalej je vidieť očné belmo aj pri normálnom pohľade koňa. Charakteristickým znakom sú aj pruhované kopytá. Výška tohto koňa sa pohybuje medzi 142 a 152 cm.

Arabský kôň
Obrazek
Arabský kôň je zdrojom všetkých svetových plemien a považujú ho za základ anglického plnokrvníka. Je najčistejším a najstarším zo všetkých plemien na svete. Je najkrajším zo všetkých koní a jeho vzhľad si každý ihneď neomylne zapamätá. Jedinečný rámec dopĺňajú správne rozložené jednotlivé časti tela a stavba kostry. Plemeno je neprekonateľné vo vyvtrvalosti. Jeho legendárna odolnosť a zdravie, výborné pľúca a končatiny ho predurčujú na rýchlostné vytrvalostné disciplíny alebo preteky v odolnosti. Charakteristickou črtou, takou typickou pre araba, je jeho jedinečná hlava, ktorá je výrazne konkávna s malou, zúženou papuľou (tzv. "šťučia hlava"). Jeho výška sa pohybuje medzi 160 a 172 cm.

Anglický plnokrvník
Obrazek
Plnokrvník je najrýchlejší a najhodnotnejší zo svetových koní; dal podnet na vznik veľkého medzinárodného dostihu a chovateľského priemyslu. Je zároveň prvoradým činiteľom v produkcii pretekárskych koní a hlavným prostriedkom na skvalitňovanie iných plemien. Je to vysoký, kvalitný kôň, má takmer perfektné proporcie, ktoré často porovnávali s proporciami ťažšie stavaných plemien. Má veľké atletické schopnosti, telesnú a psychickú odolnosť. Je extrémne odvážny, ale aj veľmi citlivý a niekedy ťažko ovládateľný. Jeho výška sa pohybuje od 160 do 162 cm.

Mustang
Obrazek
Názov "mustang" je skomoleninou španielskeho mesteňa, čo znamená skupinu alebo stádo koní. Na začiatku 20. storočia žilo v západnej časti Spojených štátov asi milión divých koní. Do roku 1970 sa ich počet drasticky znížil, keď ich zabíjali, aby získali pokrm pre domáce zvieratá i ako jatočný dobytok. Dnes sú chránené zákonom. Mustang je bystrý, tvrdý, často veľmi rýchly kôň. Hoci sa stane, že v bezvýznamných stádach degeneruje a zakrpatie, často si uchováva silu a vzhľad španielskych predkov. Mustang napríklad poskytol základ pre stádo legendárneho čistokrvného indiánskeho ponyho, ktorý ovplyvnil aj amerického quarter-horse.
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.